Melbourne Cup Past Winners

Here are the past winners of the Melbourne Cup race since the first Melbourne Cup in 1861

TIP – Click horse name to expand

2017
Rekindling
Melbourne Cup won by Rekindling and Ridden by jockey Corey Brown and Trained by Joseph O'Brien in a winning time of 3:21.19
Rekindling
2016
Almandin
Melbourne Cup won by Almandin and Ridden by jockey Kieran McEvoy and Trained by Robert Hickmott in a winning time of 3:20.58
Almandin
2015
Prince Of Penzance
Melbourne Cup won by Prince Of Penzance and Ridden by jockey Michelle Payne and Trained by Darren Weir in a winning time of 3:23.1
Prince Of Penzance
2014
Protectionist
Melbourne Cup won by Protectionist and Ridden by jockey Ryan Moore and Trained by Andreas Wöhler in a winning time of 3:17.71
Protectionist
2013
Fiorente
Melbourne Cup won by Fiorente and Ridden by jockey Damien Oliver and Trained by Gai Waterhouse in a winning time of 3.20.3
Fiorente
2012
Green Moon
Melbourne Cup won by Green Moon and Ridden by jockey Brett Prebble and Trained by Robert Hickmott in a winning time of 3.20.45
Green Moon
2011
Dunaden
Melbourne Cup won by Dunaden and Ridden by jockey Christophe Lemaire and Trained by Mikel Delzangles in a winning time of 3.20.84
Dunaden
2010
Americain
Melbourne Cup won by Americain and Ridden by jockey Gérald Mossé and Trained by Alain de Royer Dupre in a winning time of 3.26.87
Americain
2009
Shocking
Melbourne Cup won by Shocking and Ridden by jockey Corey Brown and Trained by Mark Kavanagh in a winning time of 3.23.87
Shocking
2008
Viewed
Melbourne Cup won by Viewed and Ridden by jockey Blake Shinn and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.20.58
Viewed
2007
Efficient
Melbourne Cup won by Efficient and Ridden by jockey Michael Rodd and Trained by Graeme Rogerson in a winning time of 3.23.34
Efficient
2006
Delta Blues
Melbourne Cup won by Delta Blues and Ridden by jockey Yasunari Iwata and Trained by Katsuhiko Sumii in a winning time of 3.21.47
Delta Blues
2005
Makybe Diva
Melbourne Cup won by Makybe Diva and Ridden by jockey Glen Boss and Trained by Lee Freedman in a winning time of 3.19.17
Makybe Diva
2004
Makybe Diva
Melbourne Cup won by Makybe Diva and Ridden by jockey Glen Boss and Trained by Lee Freedman in a winning time of 3.28.55
Makybe Diva
2003
Makybe Diva
Melbourne Cup won by Makybe Diva and Ridden by jockey Glen Boss and Trained by David Hall in a winning time of 3.19.90
Makybe Diva
2002
Media Puzzle
Melbourne Cup won by Media Puzzle and Ridden by jockey Damien Oliver and Trained by Dermot K. Weld in a winning time of 3.16.97
Media Puzzle
2001
Ethereal
Melbourne Cup won by Ethereal and Ridden by jockey Scott Seamer and Trained by Sheila Laxon in a winning time of 3.21.08
Ethereal
2000
Brew
Melbourne Cup won by Brew and Ridden by jockey Kerrin McEvoy and Trained by Mike Moroney in a winning time of 3.18.68
Brew
1999
Rogan Josh
Melbourne Cup won by Rogan Josh and Ridden by jockey John Marshall and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.19.64
Rogan Josh
1998
Jezabeel
Melbourne Cup won by Jezabeel and Ridden by jockey Chris Munce and Trained by Brian Jenkins in a winning time of 3.18.59
Jezabeel
1997
Might and Power
Melbourne Cup won by Might and Power and Ridden by jockey Jim Cassidy and Trained by Jack Denham in a winning time of 3.18.33
Might and Power
1996
Saintly
Melbourne Cup won by Saintly and Ridden by jockey Darren Beadman and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.18.80
Saintly
1995
Doriemus
Melbourne Cup won by Doriemus and Ridden by jockey Damien Oliver and Trained by Lee Freedman in a winning time of 3.27.60
Doriemus
1994
Jeune
Melbourne Cup won by Jeune and Ridden by jockey Wayne Harris and Trained by David Hayes in a winning time of 3.19.80
Jeune
1993
Vintage Crop
Melbourne Cup won by Vintage Crop and Ridden by jockey Michael Kinane and Trained by Dermot K. Weld in a winning time of 3.23.40
Vintage Crop
1992
Subzero
Melbourne Cup won by Subzero and Ridden by jockey Greg Hall and Trained by Lee Freedman in a winning time of 3.24.70
Subzero
1991
Let's Elope
Melbourne Cup won by Let's Elope and Ridden by jockey Steven King and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.18.90
Let's Elope
1990
Kingston Rule
Melbourne Cup won by Kingston Rule and Ridden by jockey Darren Beadman and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.16.30
Kingston Rule
1989
Tawrrific
Melbourne Cup won by Tawrrific and Ridden by jockey Shane Dye and Trained by Lee Freedman in a winning time of 3.17.10
Tawrrific
1988
Empire Rose
Melbourne Cup won by Empire Rose and Ridden by jockey Tony Allan and Trained by Laurie Laxon in a winning time of 3.18.90
Empire Rose
1987
Kensei
Melbourne Cup won by Kensei and Ridden by jockey Larry Olsen and Trained by Les J. Bridge in a winning time of 3.22.00
Kensei
1986
At talaq
Melbourne Cup won by At talaq and Ridden by jockey Michael Clarke and Trained by C S Hayes in a winning time of 3.21.70
At talaq
1985
What A Nuisance
Melbourne Cup won by What A Nuisance and Ridden by jockey Pat Hyland and Trained by John Meagher in a winning time of 3.23.00
What A Nuisance
1984
Black Knight
Melbourne Cup won by Black Knight and Ridden by jockey Pete Cook and Trained by George Hanlon in a winning time of 3.18.90
Black Knight
1983
Kiwi
Melbourne Cup won by Kiwi and Ridden by jockey Jim Cassidy and Trained by Ewen S. Lupton in a winning time of 3.18.90
Kiwi
1982
Gurner's Lane
Melbourne Cup won by Gurner's Lane and Ridden by jockey Mick Dittman and Trained by Geoff T. Murphy in a winning time of 3.21.20
Gurner's Lane
1981
Just A Dash
Melbourne Cup won by Just A Dash and Ridden by jockey Pete Cook and Trained by T J Smith in a winning time of 3.21.20
Just A Dash
1980
Beldale Ball
Melbourne Cup won by Beldale Ball and Ridden by jockey John Letts and Trained by C S Hayes in a winning time of 3.19.80
Beldale Ball
1979
Hyperno
Melbourne Cup won by Hyperno and Ridden by jockey Harry White and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.21.80
Hyperno
1978
Arwon
Melbourne Cup won by Arwon and Ridden by jockey Harry White and Trained by George Hanlon in a winning time of 3.24.30
Arwon
1977
Gold And Black
Melbourne Cup won by Gold And Black and Ridden by jockey John Duggan and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.18.40
Gold And Black
1976
Van Der Hum
Melbourne Cup won by Van Der Hum and Ridden by jockey Robert J. Skelton and Trained by Len H. Robinson in a winning time of 3.34.10
Van Der Hum
1975
Think Big
Melbourne Cup won by Think Big and Ridden by jockey Harry White and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.29.60
Think Big
1974
Think Big
Melbourne Cup won by Think Big and Ridden by jockey Harry White and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.23.10
Think Big
1973
Gala Supreme
Melbourne Cup won by Gala Supreme and Ridden by jockey Frank Reys and Trained by Ray J. Hutchins in a winning time of 3.19.50
Gala Supreme
1972
Piping Lane
Melbourne Cup won by Piping Lane and Ridden by jockey John Letts and Trained by George Hanlon in a winning time of 3.19.30
Piping Lane
1971
Silver Knight
Melbourne Cup won by Silver Knight and Ridden by jockey R. Bruce Marsh and Trained by Eric Temperton in a winning time of 3.19.50
Silver Knight
1970
Baghdad Note
Melbourne Cup won by Baghdad Note and Ridden by jockey Midge Didham and Trained by Robert Heasley in a winning time of 3.19.70
Baghdad Note
1969
Rain Lover
Melbourne Cup won by Rain Lover and Ridden by jockey Jim Johnson and Trained by Mick L. Robins in a winning time of 3.21.50
Rain Lover
1968
Rain Lover
Melbourne Cup won by Rain Lover and Ridden by jockey Jim Johnson and Trained by Mick L. Robins in a winning time of 3.19.10
Rain Lover
1967
Red Handed
Melbourne Cup won by Red Handed and Ridden by jockey Roy Higgins and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.20.40
Red Handed
1966
Galilee
Melbourne Cup won by Galilee and Ridden by jockey John Miller and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.21.90
Galilee
1965
Light Fingers
Melbourne Cup won by Light Fingers and Ridden by jockey Roy Higgins and Trained by Bart Cummings in a winning time of 3.21.10
Light Fingers
1964
Polo Prince
Melbourne Cup won by Polo Prince and Ridden by jockey Ron Taylor and Trained by John P. Carter in a winning time of 3.19.60
Polo Prince
1963
Gatum Gatum
Melbourne Cup won by Gatum Gatum and Ridden by jockey Jim Johnson and Trained by H. Graeme Heagney in a winning time of 3.21.10
Gatum Gatum
1962
Even Stevens
Melbourne Cup won by Even Stevens and Ridden by jockey Les Coles and Trained by Arch McGregor in a winning time of 3.21.40
Even Stevens
1961
Lord Fury
Melbourne Cup won by Lord Fury and Ridden by jockey Ray Selkrig and Trained by Frank B. Lewis in a winning time of 3.19.50
Lord Fury
1960
Hi Jinx
Melbourne Cup won by Hi Jinx and Ridden by jockey William A. Smith and Trained by Trevor H. Knowles in a winning time of 3.23.75
Hi Jinx
1959
Macdougal
Melbourne Cup won by Macdougal and Ridden by jockey Pat Glennon and Trained by Richard W. Roden in a winning time of 3.23.00
Macdougal
1958
Baystone
Melbourne Cup won by Baystone and Ridden by jockey Mel Schumacher and Trained by Jack Green in a winning time of 3.21.25
Baystone
1957
Straight Draw
Melbourne Cup won by Straight Draw and Ridden by jockey Noel L. McGrowdie and Trained by J. M. Mitchell in a winning time of 3.24.50
Straight Draw
1956
Evening Peal
Melbourne Cup won by Evening Peal and Ridden by jockey George Podmore and Trained by E. D. Lawson in a winning time of 3.19.50
Evening Peal
1955
Toparoa
Melbourne Cup won by Toparoa and Ridden by jockey Neville Sellwood and Trained by T J Smith in a winning time of 3.28.25
Toparoa
1954
Rising Fast
Melbourne Cup won by Rising Fast and Ridden by jockey Jack Purtell and Trained by Ivan Tucker in a winning time of 3.23.00
Rising Fast
1953
Wodalla
Melbourne Cup won by Wodalla and Ridden by jockey Jack Purtell and Trained by Robert Sinclair in a winning time of 3.23.75
Wodalla
1952
Dalray
Melbourne Cup won by Dalray and Ridden by jockey Bill Williamson and Trained by C. C. McCarthy in a winning time of 3.23.75
Dalray
1951
Delta
Melbourne Cup won by Delta and Ridden by jockey Neville Sellwood and Trained by Maurice McCarten in a winning time of 3.24.25
Delta
1950
Comic Court
Melbourne Cup won by Comic Court and Ridden by jockey Pat Glennon and Trained by J. M. Cummings in a winning time of 3.19.50
Comic Court
1949
Foxzami
Melbourne Cup won by Foxzami and Ridden by jockey William Fellows and Trained by D. Lewis in a winning time of 3.28.50
Foxzami
1948
Rimfire
Melbourne Cup won by Rimfire and Ridden by jockey Ray Neville and Trained by Stan Boyden in a winning time of 3.21.00
Rimfire
1947
Hiraji
Melbourne Cup won by Hiraji and Ridden by jockey Jack Purtell and Trained by J. W. McCurley in a winning time of 3.28.00
Hiraji
1946
Russia
Melbourne Cup won by Russia and Ridden by jockey Darby Munro and Trained by E. Hush in a winning time of 3.21.25
Russia
1945
Rainbird
Melbourne Cup won by Rainbird and Ridden by jockey Billy Cook and Trained by S. Evans in a winning time of 3.24.25
Rainbird
1944
Sirius
Melbourne Cup won by Sirius and Ridden by jockey Darby Munro and Trained by E. Fisher in a winning time of 3.24.50
Sirius
1943
Dark Felt
Melbourne Cup won by Dark Felt and Ridden by jockey Vic Hartney and Trained by Ray Webster in a winning time of 3.23.25
Dark Felt
1942
Colonus
Melbourne Cup won by Colonus and Ridden by jockey H. McCloud and Trained by F. Manning in a winning time of 3.33.25
Colonus
1941
Skipton
Melbourne Cup won by Skipton and Ridden by jockey Billy Cook and Trained by J. Fryer in a winning time of 3.23.75
Skipton
1940
Old Rowley
Melbourne Cup won by Old Rowley and Ridden by jockey Andy Knox and Trained by J. A. Scully in a winning time of 3.26.00
Old Rowley
1939
Rivette
Melbourne Cup won by Rivette and Ridden by jockey Teddy Preston and Trained by Harry Bamber in a winning time of 3.27.00
Rivette
1938
Catalogue
Melbourne Cup won by Catalogue and Ridden by jockey F. Shean and Trained by Mrs. Allan McDonald in a winning time of 3.26.25
Catalogue
1937
The Trump
Melbourne Cup won by The Trump and Ridden by jockey Ashley Reed and Trained by S. W. Reid in a winning time of 3.21.50
The Trump
1936
Wotan
Melbourne Cup won by Wotan and Ridden by jockey Ossie Phillips and Trained by J. Fryer in a winning time of 3.21.25
Wotan
1935
Marabou
Melbourne Cup won by Marabou and Ridden by jockey K. Voitre and Trained by Lou Robertson in a winning time of 3.23.75
Marabou
1934
Peter Pan
Melbourne Cup won by Peter Pan and Ridden by jockey Darby Munro and Trained by Frank McGrath, Sr. in a winning time of 3.40.50
Peter Pan
1933
Hall Mark
Melbourne Cup won by Hall Mark and Ridden by jockey J. O'Sullivan and Trained by Jack Holt in a winning time of 3.27.50
Hall Mark
1932
Peter Pan
Melbourne Cup won by Peter Pan and Ridden by jockey Bill Duncan and Trained by Frank McGrath, Sr. in a winning time of 3.23.25
Peter Pan
1931
White Nose
Melbourne Cup won by White Nose and Ridden by jockey N. Percival and Trained by E. J. Hatwell in a winning time of 3.26.00
White Nose
1930
Phar Lap
Melbourne Cup won by Phar Lap and Ridden by jockey James E. Pike and Trained by Harry R. Telford in a winning time of 3.27.75
Phar Lap
1929
Nightmarch
Melbourne Cup won by Nightmarch and Ridden by jockey Roy Reed and Trained by A. McAulay in a winning time of 3.26.50
Nightmarch
1928
Statesman
Melbourne Cup won by Statesman and Ridden by jockey James L. Munro and Trained by William Kelso in a winning time of 3.23.25
Statesman
1927
Trivalve
Melbourne Cup won by Trivalve and Ridden by jockey Bobby Lewis and Trained by James Scobie in a winning time of 3.24.00
Trivalve
1926
Spearfelt
Melbourne Cup won by Spearfelt and Ridden by jockey Hugh Harold Cairns and Trained by V. O'Neill in a winning time of 3.22.75
Spearfelt
1925
Windbag
Melbourne Cup won by Windbag and Ridden by jockey James L. Munro and Trained by George R. Price in a winning time of 3.22.75
Windbag
1924
Backwood
Melbourne Cup won by Backwood and Ridden by jockey Bunty Brown and Trained by Richard Bradfield in a winning time of 3.26.50
Backwood
1923
Bitalli
Melbourne Cup won by Bitalli and Ridden by jockey Titch Wilson and Trained by James Scobie in a winning time of 3.24.25
Bitalli
1922
King Ingoda
Melbourne Cup won by King Ingoda and Ridden by jockey Titch Wilson and Trained by James Scobie in a winning time of 3.28.25
King Ingoda
1921
Sister Olive
Melbourne Cup won by Sister Olive and Ridden by jockey Teddy O'Sullivan and Trained by J. Williams in a winning time of 3.27.75
Sister Olive
1920
Poitrel
Melbourne Cup won by Poitrel and Ridden by jockey Ken Bracken and Trained by H. J. Robinson in a winning time of 3.25.75
Poitrel
1919
Artilleryman
Melbourne Cup won by Artilleryman and Ridden by jockey Bobby Lewis and Trained by P. T. Heywood in a winning time of 3.24.50
Artilleryman
1918
Night Watch
Melbourne Cup won by Night Watch and Ridden by jockey Bill Duncan and Trained by Richard Bradfield in a winning time of 3.25.75
Night Watch
1917
Westcourt
Melbourne Cup won by Westcourt and Ridden by jockey William H. McLachlan and Trained by Joe Burton in a winning time of 3.26.75
Westcourt
1916
Sasanof
Melbourne Cup won by Sasanof and Ridden by jockey F. Foley and Trained by M. Hobbs in a winning time of 3.27.75
Sasanof
1915
Patrobas
Melbourne Cup won by Patrobas and Ridden by jockey Bobby Lewis and Trained by C. Wheeler in a winning time of 3.28.25
Patrobas
1914
Kingsburgh
Melbourne Cup won by Kingsburgh and Ridden by jockey George Meddick and Trained by Isaac Foulsham in a winning time of 3.26.00
Kingsburgh
1913
Posinatus
Melbourne Cup won by Posinatus and Ridden by jockey A. Shanahan and Trained by J. Chambers in a winning time of 3.31.00
Posinatus
1912
Piastre
Melbourne Cup won by Piastre and Ridden by jockey A. Shanahan and Trained by R. O'Connor in a winning time of 3.27.50
Piastre
1911
The Parisian
Melbourne Cup won by The Parisian and Ridden by jockey R. Cameron and Trained by C. Wheeler in a winning time of 3.27.75
The Parisian
1910
Comedy King
Melbourne Cup won by Comedy King and Ridden by jockey William H. McLachlan and Trained by James Lynch in a winning time of 3.27.75
Comedy King
1909
Prince Foote
Melbourne Cup won by Prince Foote and Ridden by jockey William H. McLachlan and Trained by Frank McGrath, Sr. in a winning time of 3.27.50
Prince Foote
1908
Lord Nolan
Melbourne Cup won by Lord Nolan and Ridden by jockey J. R. Flynn and Trained by E. A. Mayo in a winning time of 3.28.75
Lord Nolan
1907
Apologue
Melbourne Cup won by Apologue and Ridden by jockey Bill Evans and Trained by Isaac Earnshaw in a winning time of 3.27.50
Apologue
1906
Poseidon
Melbourne Cup won by Poseidon and Ridden by jockey Tom Clayton and Trained by Isaac Earnshaw in a winning time of 3.31.25
Poseidon
1905
Blue Spec
Melbourne Cup won by Blue Spec and Ridden by jockey Frank Bullock and Trained by Walter Hickenbotham in a winning time of 3.27.50
Blue Spec
1904
Acrasia
Melbourne Cup won by Acrasia and Ridden by jockey Tom Clayton and Trained by A. E. Wills in a winning time of 3.28.25
Acrasia
1903
Lord Cardigan
Melbourne Cup won by Lord Cardigan and Ridden by jockey Norman Godby and Trained by A. E. Cornwell in a winning time of 3.29.25
Lord Cardigan
1902
The Victory
Melbourne Cup won by The Victory and Ridden by jockey Bobby Lewis and Trained by Richard Bradfield in a winning time of 3.29.00
The Victory
1901
Revenue
Melbourne Cup won by Revenue and Ridden by jockey Frederick J. Dunn and Trained by Hugh Munro in a winning time of 3.30.50
Revenue
1900
Clean Sweep
Melbourne Cup won by Clean Sweep and Ridden by jockey Andrew Richardson and Trained by James Scobie in a winning time of 3.29.00
Clean Sweep
1899
Merriwee
Melbourne Cup won by Merriwee and Ridden by jockey V. Turner and Trained by James Wilson, Jr. in a winning time of 3.36.50
Merriwee
1898
The Grafter
Melbourne Cup won by The Grafter and Ridden by jockey John Gough and Trained by William Forrester in a winning time of 3.29.75
The Grafter
1897
Gaulus
Melbourne Cup won by Gaulus and Ridden by jockey Stephen Callinan and Trained by William Forrester in a winning time of 3.31.00
Gaulus
1896
Newhaven
Melbourne Cup won by Newhaven and Ridden by jockey H. J. Gardiner and Trained by Walter Hickenbotham in a winning time of 3.28.50
Newhaven
1895
Auraria
Melbourne Cup won by Auraria and Ridden by jockey J. Stevenson and Trained by J. H. Hill in a winning time of 3.29.00
Auraria
1894
Patron
Melbourne Cup won by Patron and Ridden by jockey Henry G. Dawes and Trained by Richard Bradfield in a winning time of 3.31.00
Patron
1893
Tarcoola
Melbourne Cup won by Tarcoola and Ridden by jockey Herbert Cripps and Trained by Joseph Cripps in a winning time of 3.30.50
Tarcoola
1892
Glenloth
Melbourne Cup won by Glenloth and Ridden by jockey G. Robson and Trained by M. Carmody in a winning time of 3.36.25
Glenloth
1891
Malvolio
Melbourne Cup won by Malvolio and Ridden by jockey G. Redfearn and Trained by J. Redfearn in a winning time of 3.29.25
Malvolio
1890
Carbine
Melbourne Cup won by Carbine and Ridden by jockey Robert Ramage and Trained by Walter Hickenbotham in a winning time of 3.28.25
Carbine
1889
Bravo
Melbourne Cup won by Bravo and Ridden by jockey James Anwin and Trained by T. Wilson in a winning time of 3.32.50
Bravo
1888
Mentor
Melbourne Cup won by Mentor and Ridden by jockey Mick O'Brien and Trained by Walter Hickenbotham in a winning time of 3.30.75
Mentor
1887
Dunlop
Melbourne Cup won by Dunlop and Ridden by jockey Tommy Sanders and Trained by J. Nicholson in a winning time of 3.28.50
Dunlop
1886
Arsenal
Melbourne Cup won by Arsenal and Ridden by jockey W. English and Trained by H. Rayner in a winning time of 3.31.00
Arsenal
1885
Sheet Anchor
Melbourne Cup won by Sheet Anchor and Ridden by jockey Mick O'Brien and Trained by T. Wilson in a winning time of 3.29.50
Sheet Anchor
1884
Malua
Melbourne Cup won by Malua and Ridden by jockey Alick Robertson and Trained by Isaac Foulsham in a winning time of 3.31.75
Malua
1883
Martini-Henry
Melbourne Cup won by Martini-Henry and Ridden by jockey J. Williamson and Trained by Michael Fennelly in a winning time of 3.30.50
Martini-Henry
1882
The Assyrian
Melbourne Cup won by The Assyrian and Ridden by jockey C. Hutchins and Trained by J. E. Savill in a winning time of 3.40.00
The Assyrian
1881
Zulu
Melbourne Cup won by Zulu and Ridden by jockey Jim Gough and Trained by T. Lamond in a winning time of 3.32.50
Zulu
1880
Grand Flaneur
Melbourne Cup won by Grand Flaneur and Ridden by jockey Thomas Hales and Trained by T. Brown in a winning time of 3.34.75
Grand Flaneur
1879
Darriwell
Melbourne Cup won by Darriwell and Ridden by jockey S. Cracknell and Trained by W. E. Dakin in a winning time of 3.30.75
Darriwell
1878
Calamia
Melbourne Cup won by Calamia and Ridden by jockey T. Brown and Trained by Etienne L. de Mestre in a winning time of 3.35.75
Calamia
1877
Chester
Melbourne Cup won by Chester and Ridden by jockey P. Pigott and Trained by Etienne L. de Mestre in a winning time of 3.33.50
Chester
1876
Briseis
Melbourne Cup won by Briseis and Ridden by jockey Peter St. Albans and Trained by James Wilson, Sr. in a winning time of 3.36.25
Briseis
1875
Wollomai
Melbourne Cup won by Wollomai and Ridden by jockey R. Batty and Trained by S. Moon in a winning time of 3.38.00
Wollomai
1874
Haricot
Melbourne Cup won by Haricot and Ridden by jockey P. Pigott and Trained by S. Harding in a winning time of 3.37.50
Haricot
1873
Don Juan
Melbourne Cup won by Don Juan and Ridden by jockey W. Wilson and Trained by James Wilson, Sr. in a winning time of 3.36.00
Don Juan
1872
The Quack
Melbourne Cup won by The Quack and Ridden by jockey W. Enderson and Trained by John Tait in a winning time of 3.39.00
The Quack
1871
The Pearl
Melbourne Cup won by The Pearl and Ridden by jockey J. Cavanagh and Trained by John Tait in a winning time of 3.39.00
The Pearl
1870
Nimblefoot
Melbourne Cup won by Nimblefoot and Ridden by jockey J. Day and Trained by W. Lang in a winning time of 3.37.00
Nimblefoot
1869
Warrior
Melbourne Cup won by Warrior and Ridden by jockey J. Morrison and Trained by R. Sevior in a winning time of 3.40.00
Warrior
1868
Glencoe
Melbourne Cup won by Glencoe and Ridden by jockey C. Stanley and Trained by John Tait in a winning time of 3.42.00
Glencoe
1867
Tim Whiffler
Melbourne Cup won by Tim Whiffler and Ridden by jockey John Driscoll and Trained by Etienne L. de Mestre in a winning time of 3.39.00
Tim Whiffler
1866
The Barb
Melbourne Cup won by The Barb and Ridden by jockey W. Davis and Trained by John Tait in a winning time of 3.43.00
The Barb
1865
Toryboy
Melbourne Cup won by Toryboy and Ridden by jockey E. Cavanagh and Trained by P. Miley in a winning time of 3.44.00
Toryboy
1864
Lantern
Melbourne Cup won by Lantern and Ridden by jockey S. Davis and Trained by S. Mahon in a winning time of 3.52.00
Lantern
1863
Banker
Melbourne Cup won by Banker and Ridden by jockey H. Chifney and Trained by Sam Waldock in a winning time of 3.44.00
Banker
1862
Archer
Melbourne Cup won by Archer and Ridden by jockey John Cutts and Trained by Etienne L. de Mestre in a winning time of 3.47.00
Archer
1861
Archer
Ridden by jockey John Cutts and trained by Etienne L. de Mestre in a Winning Time of 3.52.00
Archer